1 találat

Szerző: Pityu
2022.10.19. 14:25
Fórum: Szintetizátor/zongora
Téma: Az első billentyűs hangszerem...így kezdődött...
Válaszok: 43
Megtekintve: 46540

Re: Az első billentyűs hangszerem...így kezdődött...

Ez egy nagyon érdekes és egyben izgalmas téma, mindig is érdekelt, ki-mivel-hogyan kezdte a "pályafutást"? A mai napig a stúdiók eszközparkjai érdekelnek leginkább.
Megpróbálom felsorolni azon eszközöket, amelyeket birtokoltam ill. amelyek nálam voltak hoszabb-rövidebb ideig. Lehet nem is lesz teljes a lista.
Azt tudni kell, hogy Én a zenei pályafutásom nem zongorán kezdtem, hanem ahogy az "felénk" szokás volt, a helyi fúvószenekarban, klarinét (B-Esz), majd később szakszofonon. (Esz alto).
De mindig is a fehér-fekete billentyűk voltak azok, amik elvarázsoltak a hangjukkal.:)
87' környékén kezdtem el zongorázni tanulni és ez azóta is tart... :lol:

Amire biztosan emlékszem, hogy az első billentyűs hangszerem valamilyen takony kis billentyűzet volt, valamilyen orgona, sajnos már nem emlékszem a típusára, olyan 81-82 környékén került hozzánk, amin aztán elég gyorsan megtanultam a "homokórát" meg az akkori slágereket, ami marhára tetszett faternak, fúvós oktatómnak már nem annyira.. :D félt, hogy abbahagyom a klarinét tanulást (nem hagytam abba). ;)
Majd jött egy Vermona Formation 1, majd nemsokára egy Formation 2. Emlékszem a Formation 1-nek volt az alján egy menetes furat a jobb lábnál és egy kb. 20 cm-es kis fémpálcát lehetett oda becsavarozni, majd a jobb térddel egyfajta joystick-ként alkalmazni, nem is emlékszem, talán wah-wah effekt funkciója volt..? :roll:
Ezután jött egy Yamaha PSR-37. Egész klassz kis masina volt, jókat szórakoztam vele, persze csak otthon, voltam vagy 16-17 éves.
Ez be lett számítva egy Yamaha DX27-be, amivel 90' szilveszterkor Győrben egy úszószínpadon muzsikáltam sorállományú katonaként 3 másik társammal a "tiszt uraknak", de megérte, mert járt érte 5 nap jutalomszabi :) (és legálisan, ingyen alkoholt lehetett fogyasztani...) :D
Kicsit felpörgetve..., a 90's években volt még egy PSR-225 (de hogy minek..?) :) majd volt még egy Yamaha RMX1 (na az meg pláne minek..?).
Ekkor kezdett a vst plugin megjelenni a Steinberg-nek hála és onnan nem volt visszaút számomra.. :D
Engem mindig is a szintetizátorok érdekeltek, nem a varrógépek. Az csak szükséges kompromisszum volt számomra.
Szóval jöttek-mentek a "vasak", nem kronológiai sorrendben a következőek:
Korg Triton Extreme 88( imádtam, ez az egyetlen hangszer, amit sajnálok ma már, hogy eladtam..), Korg M3 (iszonyat nagy tudás, kevésbé nagy hang..), Korg PA500 (jó hangszer volt, sok buliban használtam), Korg Krome 61(szép hangszer de elmaradt a wow faktor), Korg Poly-800 (vicc az egész), Korg i30 (remek billentyűzet, jó hangok, gyenge stílusok), Korg 01W/FD 61 (DX7 mechanika, vintage hangszínek, gyenge fényű háttérkijelzés), Yamaha MOX6 ( remek billentyűzet, klassz hangok, Daw integráció egy rémálom), Roland RS-5 (Remek billentés, gyenge hangszínek, Koródi Csabié volt), Roland JX-8P (szuper vintage hangszer, Kozmixos Hozsó-é volt, bár megtartottam volna..),
SM Pro Audio V-Machine (gyenge hardver), Ketron SD2 (kellett a Varranger2 mellé), Emu Proteus 2000(örültem, hogy megvették..)

De mivel a szinti emulációk (vst) mára olyan előnyt szereztek hangminőségben, amivel egy vas sem tud versenyezni, pláne nem egy arranger hangszer, így számomra eldöntődött a történet, már nincs értelme vasakat vásárolni vagy birtokolni, hacsak nem nosztalgiából vagy hagyománytiszteletből.. De ahhoz meg nem vagyok elég gazdag.. :P
Maradtak a vst pluginok, de abból meg gyakorlatilag minden megvan, a hangkönyvtárakról nem beszélve, több terrabájtnyi könyvtár, igen ritkák is!!
Egy Native Instruments Komplete Kontrol s61 mk1 midi billentyűvel használom a pluginokat.
(kiegészítés: időközben eladtam a Kontrol61-et, és vettem egy Studiologic SL 88-at)
Kizárólag Mac-en zenélek, Logic ProX és Ableton Live Daw-okat használok.
Nagyjából ennyi :) :777